Get Flash to see this slideshow.

   
   

>_fakta

Navn:
Michelle Maria Langkilde

Fødselsår:
1984

Bachelor:
Humanistisk Informatik, Interaktive Digitale Medier og DADIU (spildesigner)

Cand.it.:
Oplevelsesdesign

Nævn tre ting, du kan li' ved din cand.it.-
uddannelse?

Det er ret fedt at være testkaniner og pionerer på en ny uddannelse. Vi har ikke været ret mange, og det har givet en masse åbne muligheder.
- De lange projektforløb, hvor man prøver tingene af i virkeligheden. Studiet er en legeplads, der møder virkeligheden.
- Undervisningen i oplevelsestraditioner.

Hvad er det vigtigste potentiale i informations-
teknologien, synes du?

"Masser af uprøvede muligheder, der er stadig en ny verden, der skal udforskes. Vi er slet ikke rigtig af sted endnu."

>_citat

>_citat 1

Michelle Maria Langkilde

"Det sjoveste er at finde ud af, hvad folk er bedst til."

>_citat 2

Michelle Maria Langkilde

"Det pirrer mig, at det handler om at skabe oplevelser. Og så skal der altid være noget nyt i det, jeg laver."

>_citat 3

Michelle Maria Langkilde

"Jeg tog et semester i Sydafrika for at opleve en kultur og for at lære at skrive teaterstykker. Det var utroligt lærerigt, når man som jeg ønsker at skabe oplevelses-design ud over Danmarks grænser."

>_citat 4

Michelle Maria Langkilde

"Jeg har hele tiden vidst, at jeg vil lave teater om til noget digitalt."

 1/4 

>_lyt

Hør Michelle fortælle om, hvorfor man lærer at blive en altmuligmand på Oplevelsesdesign:

Get Flash to see this slideshow.

Forside / uddannelser / oplevelsesdesign / mød en stud.it.

>_mød en stud.it.

Michelle Maria Langkilde vil være konceptudvikler. Og selv om hun stadig mangler specialet på sin cand.it.-uddannelse, har hun allerede stiftet sin egen virksomhed, der naturligvis skal udtænke og implementere koncepter med udgangspunkt i oplevelsesdesign.

Get Flash to see this slideshow.

>_"Man skal være modig"

Der er ikke noget ved at kopiere det, andre har gjort.

"Mit hovedfokus er at opfinde noget nyt. Hver gang", siger studerende på Oplevelsesdesign Michelle Maria Langkilde.

Som 17-årig prøvede hun at kæmpe sig den hårde vej mod drømmen om at skabe og fortælle historier ved at arbejde sig op bag scenen på professionelle teatre i København, Århus og Esbjerg. Alligevel søgte hun ikke ind på instruktøruddannelsen på Statens Teaterskole, og det blev hendes store chance. Det tvang hende til at tænke kreativt og finde en helt ny vej – hendes egen.

For selv om Michelle Langkilde stadig mangler specialet på cand.it. i Oplevelsesdesign, er hun allerede godt på vej med at realisere sin drøm om at blive konceptudvikler. Både i kraft af projekterne på uddannelsen, sin virksomhed, Xperience: Innovation, og lige nu, hvor hun er i praktik på Experimentariet i Hellerup.

"Jeg arbejder på et samlet sæt af oplevelser, der udgør et koncept. Oplevelsesdesignet rummer blandt andet et science fiction teaterstykke, der har rigtige naturvidenskabelige forsøg som en del af dramaet. Det mest spændende er dog måske interaktionen mellem den fysiske scene og den digitale bruger bag sin bærbare derhjemme", siger Michelle Langkilde.

Drømmen om digitalt teater

Oplevelsesdesign handler om at give brugerne en oplevelse, og motivet er ofte økonomisk.

"Det handler om at give produktet eller ydelsen merværdi gennem oplevelser", forklarer Michelle Langkilde og nævner som eksempel Baresso, der har skabt en historie om den gode kaffe og dermed forvandlet en enkelt lille bønne til en hel kæde af cafeer.

"Men motivet behøver ikke bare at handle om at tjene penge. Det, vi lærer på Oplevelsesdesign, er at designe oplevelser. Jeg er særligt interesseret i at skabe mindeværdige, meningsfulde og transformerende oplevelser", siger hun med henvisning til den type oplevelser, der skaber forandring, refleksion og rykker ved brugerne.

Derfor er oplevelsesdesign – at designe en oplevelse ved hjælp af teknologi – en ganske rammende beskrivelse. Som de studerende lægger deres personlighed i.

"Jeg laver digitalt teater. Det er i hvert fald min vision – min drøm", kalder Michelle Langkilde sine projekter på oplevelsesdesign, og dermed er der alligevel et link til hendes gamle drøm om at arbejde med teater.
 
"Teater er her-og-nu. Det er direkte, og det kan gå i stykker. Jeg vil udvikle teaterformen til en digital form, hvor interaktionen mellem mennesker – formidlet af teknologi – bliver det bærende", forklarer Michelle Langkilde og tilføjer lidt efter:

"Livet leves gennem relationer til andre mennesker – se bare på chat og Facebook. Men mennesket og teknikken skal gå hånd i hånd."

Verden skal vendes på hovedet – igen og igen

En del af undervisningen handler om oplevelsestraditioner, interaktion og det digitale. Og den frihed til at sætte sit eget præg på uddannelsen betyder meget for Michelle Langkilde.

"Faget er utrolig bredt, så det gælder om selv at fylde det ud, om at kunne samarbejde og om at være selvstændig – og så skal du være modig. Det handler om at turde."

Igen og igen vender Michelle Langkilde tilbage til projekterne, som hun er meget begejstret for. Først og fremmest fordi projekterne sker i samarbejde med erhvervsvirksomheder. Det er udfordrende, og det giver mulighed for at skabe noget nyt – noget ingen andre har gjort før.

"Det, der rykker, er at komme i praktik og lave projekter i samarbejde med erhvervslivet. Jeg har for eksempel lavet et projekt til markedsføring af filmen "Mænd, der hader kvinder", hvor jeg ville lave små dokumentariske video-interviews med voldsforbrydere for at give biografgængerne en meningsfuld oplevelse og forståelse af virkelighedens verden. Filmen handler jo netop om vold, og hvis voldsudøverne ikke får den hjælp, de har brug for i fængslet, kan de risikere at komme ud som mere kriminelle end før", siger hun og understreger dermed, at oplevelsesdesign hele tiden handler om at vende tingene på hovedet og give brugerne en ny og værdifuld oplevelse.

"Voldsofrene får megen opmærksomhed, men ingen giver ordet til de voldelige selv, der måske gerne vil have hjælp", forklarer hun og tilføjer:

"Det kan virke grænseoverskridende. Men det gælder om at være åben over for mulighederne – og tro mod sit koncept."


Tekst: Claus Thorhauge, www.clausthorhauge.dk
Foto: Michael Bo Rasmussen, www.baghuset.dk
December 2009